لوگوی ارتباط افزار افق
بستن

Out of Band Management چیست؟ آیا به آن نیاز داریم؟

Out of Band management

فهرست مطالب

Out of band Management

مدیریت خارج از باند به انگلیسی Out of Band Management (OOBM) یه روش ایمن برای دسترسی به تجهیزات حیاتی و حساس شبکه سازمان از راه دور را فراهم می‌کند. این روش شامل تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری می‌باشد که در زمان وقوع اختلال و مشکلات در شبکه سازمان، ارتباط ایمن برای مدیریت و عیب یابی شبکه را برای مدیران IT فراهم می‌آورد. اختلال در سرویس‌های شرکت می‌تواندخسارت‌هایی به دنبال داشته باشد و در صورت عدم پیش‌بینی راهکارهای مناسب برای کاهش downtime سرویس‌ها، شرکت را با ضرر و زیان مواجه کند.

راهکارهای OOBM از طرفی باعث کاهش هزینه‌های مدیریت IT می‌شود به دلیل اینکه چندین دستگاه در جاهای مختلف سازمان از طریق این سیستم مدیریت می‌شود. هزینه‌های عملیاتی وابسته به ساعات کاری ادمین شبکه و رفت آمد نیروهای فناروی کاهش پیدا کرده و سرعت تعمیرات و رفع قطعی افزایش چشمگیری می‌یابد. مدیریت شبکه با Out of Band Management با جداسازی ترافیک کاربران و ترافیک مدیریتی، امنیت را افزایش داده و سازوکارهای مدیریتی را آسان می‌کند.

In-band Management

مدیریت تجهیزات داخل باند با استفاده از پروتکل‌هایی مانند https،  telnet یا SSH و غیر از داخل شبکه محلی (LAN) است. داده‌ها و دستورات کنترلی در داخل شبکه محلی انتقال داده می‌شود. این بدان معنی است که ترافیک مدیریت و ترافیک کاربران شبکه در یک مسیر قرار دارند و آسیب پذیری‌های یکی دیگری را نیز تهدید می‌کند. در صورت وقوع مشکل ممکن است دسترسی ادمین به مدیریت تجهیزات قطع شود. این شیوه مدیریت شبکه، ارزان قیمت بوده و یکی از عوامل اصلی عدم تمایل سازمان‌ها به کنار گذاشتن آن است.

چه تجهیزاتی برای پیاده سازی Out of Band Management نیاز است؟

یکی از تجهیزات که پیاده سازی این روش مدیریت را بسیار آسان می‌کند Serial Console Server ها هستند. این تجهیزات سخت افزاری یک روش مطمئن و ایمن برای مدیریت شبکه خارج از باند را ارائه می‌کنند. با استفاده از این دستگاه امکان مدیریت شبکه در زمان قطعی شبکه فراهم می‌شود و می‌توان به صورت ریموت سایر تجهیزات شبکه پیکربندی، ریبوت و نصب دوباره را از طریق اینترنت یا شبکه WAN انجام داد. اختلال و قطعی شبکه با بهره‌گیری از این تجهیزات به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت. این سرورهای کنسول با فراهم آوردن ارتباط امن از طریق اینترنت یا سایر شبکه‌ها و جدا سازی پورت‌های مدیریت سرور از شبکه سازمان امنیت شبکه را افزایش می‌دهند.

از دیگر تجهیزاتی که برای راه اندازی OOBM با وسعت شبکه کوچک و هزینه پایین‌تر می‌توان استفاده کرد، Network KVM Switch ها هستند. این دستگاه امکان اتصال چندین کامپیوتر و تجهیزات شبکه را به یک کنسول مدیریت فراهم می‌کنند و به راحتی می‌توانید تجهیزات شبکه را مدیریت کنید و ارتباط آن را از شبکه داخلی جدا کنید.

SN0116 Serial Over the NET OL large

چرا به OOBM نیاز داریم؟

  • امنیت: تهدیدات امنیتی سازمان‌ها روزانه در حال افزایش است، در صورتی که تمامی پورت‌های مدیریتی به شبکه داخلی متصل باشند و حمله‌ای رخ دهد، مهاجمان امکان دسترسی به پورت‌های مدیریتی را خواهند داشت و این سازمان را با مشکلات جدی امنیتی روبرو خواهد کرد.
  • تداوم کسب و کار: در صورتی که یکی از ورودی‌های شبکه مختل شود و یا ISP سازمان قطع شود، چگونه سازمان با کمترین تاثیر به ماموریت خود ادامه خواهد داد؟ مدیریت خارج از باند این اطمینان را فراهم می‌کند که امکان مدیریت و ترمیر شبکه از طریق ریموت قابل انجام باشد. با ترکیب 4G LTE سازمان مسیرهای مجزای ایمنی برای مدیریت خطاها خواهند داشت.
  • پایداری بیشتر: سازمان‌ها تیم‌های فناوری اطلاعات را تشویق به فراهم کردن راهکارهایی که به کاهش هزینه و افزایش راندمان کاری و پایداری شبکه کمک کند، می‌کنند. سیستم Out of Band Management در صورتی که به درستی پیکربندی شود، شبکه را مورد اعتماد و پایدار خواهد کرد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *