لوگوی ارتباط افزار افق
بستن

NKN نسل جدید اینترنت بر پایه‌ی بلاکچین

NKN چیست؟

فهرست مطالب

اینترنت نسل جدید

اینترنت در چندین سال گذشته تمامی ابعاد زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده، اگرچه توانسته بسیاری از چالش‌های زندگی مدرن را حل کند ولی خود با چالش‌هایی روبرو شده که هدف اصلی آن را تهدید می کند. NKN یا New Kind of Network فناوری جدیدی است که ادعا دارد می‌تواند مشکلات شبکه فعلی اینترنت را برطرف کند. برای مثال، از پهنای باند اینترنت به صورت بهینه استفاده نمی‌شود و نقض حریم خصوصی زیادی در آن وجود دارد و بنابه ماهیت متمرکز شبکه اینترنت، مستعد حملات مخرب زیادی است.NKN معتقد است که راه‌حل مناسب و به موقعی ارائه داده که مشکلات موجود در اینترنت نسخه 2 (که نسخه فعلی است) را با استفاده از تکنولوژی بلاکچین برطرف میکند و سرعت توسعه اینترنت نسل 3 یا Web3 را چندین برابر می‌کند.

NKN چیست؟

NKN به فارسی: نوع جدیدی از شبکه(New Kind of Network)؛ یک پروتکل منبع باز بلاکچین است که برای ارتباط نظیر-به-نظیر طراحی شده که ضمن بهبود پهنای باند اینترنت و افزایش سرعت به کاهش هزینه‌ها نیز کمک می‌کند. این پروتکل در تلاش است تا مدل متمرکز سنتی اینترنت را به مدل غیر متمرکز تغییر دهد؛ همانگونه که بیت کوین و اتریوم سیستم مالی متمرکز را با غیر متمرکز کردن قدرت پردازش انجام دادند و توانستند یک پلتفرم نقل و انتقال مالی غیر متمرکز به وجود بیاورند.

ویژگی‌های کلیدی این پروتکل:

  • هدف New Kind of Network حل مشکلات ساختاری، بهره‌برداری و تمرکزگرایی است که اینترنت با آن روبرو شده‌است.
  • NKN از مکانیزمی به نام Proof of Relay (PoR) برای اجماع که اصلی ترین مفهوم در تکنولوژی بلاکچین است استفاده می‌کند، و به ماینرها یا گره‌هایی که در انتقال داده مشارکت داشته‌اند، جایزه میدهد.
  • این پلتفرم خدمات مختلفی دارد مثل dataRide، nMobile و nConnect که کاربران را به اشتراک گذاری داده و انتقال آن تشویق می‌کند.

NKN چگونه کار می‌کند؟

این فناوری به عنوان یه تبادل کننده اتصالات برای انتقال داده عمل می‌کند. این پلتفرم یک سیاهه‌ای از گره‌های غیر متمرکز را ارائه می‌دهد که به شکل P2P به یکدگیر متصل هستند و کارشان شناسایی و ذخیره تراکنشات ترافیک مجاز است و توانایی پشتیبانی از میلیون‌ها گره را دارد. در حال حاضر بیش از 91 هزار گره وجود دارد که در مقایسه با 10,000 ماینر موجود در شبکه بیت کوین قابل مقایسه است.

شاید سوالی پیش بیاید که چرا به این همه گره احتیاج داریم؟ در اینجا باید گره‌های این پلتفرم را به عنوان دکل‌های سلولی تلفن همراه در نظر بگیرید؛ که هر چقدر تعداد دکل‌ها بیشتر باشد کیفیت ارتباط آن نیز بهتر خواهد بود. تمامی گره‌ها در این پلتفرم وظیفه تقویت و اشتراک گذاری پهنای باند را به عهده دارند که در نتیجه باعث افزایش ظرفیت کلی شبکه می‌شود. گره‌ها تنها نیاز دارند تا به گره‌های همسایه خود متصل شوند تا ارتباطات مورد نیاز کاربران را فراهم نمایند.

گره‌ها به صورت شبانه روزی و 24 ساعته فعالیت می‌کنند و از لحاظ پهنای باند می‌توانند متفاوت باشند و هر گره می‌تواند نیاز تعدادی زیادی از کاربران را جوابگو باشد. همچنین به عنوان یکی از کلیدی‌ترین ویژگی سیستم‌های غیرمتمرکز، برای تایید تراکنشات نیاز به یک مرجع صحت سنجی مرکزی ندارد و بدین ترتیب به طور کامل غیر متمرکز می‌باشد.

شبکه این پلتفرم که به نام DDTN (Decentralized Data Transmission Network) نیز شناخته می‌شود، داده‌ها را به هر گرهی انتقال می‌دهد بدون اینکه نیازی به سرور مرکزی باشد. با توجه به اینکه شبکه می‌تواند شامل میلیون‌ها نود باشد، پلتفرم NKN توپولوژی مناسبی را برای مدیریت امنیت و مقیاس پذیری خود انتخاب کرده است. NKN از توپولوژی CDHT (Chord Distributed Hash Table) استفاده می‌کند که ویژگی‌های آن به شرح زیر است:

  • شبکه متصل با گستردگی کم (قطر کم)
  • الگوریتم مسیریابی بهینه
  • توزیع متعادل بار شبکه در بین گره‌ها، به طوری که ترافیک، منابع و مقصدها به صورت تصادفی یا حتی توزیع شده داده می‌شوند.
  • انتخاب گره‌های همسایه به صورت غیرقابل پیش بینی ولی قابل اثبات است که در جلوگیری از حملات مؤثر است.

هر گره این پلتفرم یک آدرس تصادفی دارد که و به مجموعه‌ای از نودهای دیگر متصل است که بدین ترتیب اختیارات لازم برای اعتبار سنجی را خواهد داشت. این توپولوژی خلاقانه فرآیند مسیریابی گره‌ها را قابل تشخیص و صحت سنجی می‌کند و همچنین از شبکه در برابر حملات و تهدیدات محافظت می‌کند.

NKN چگونه کار میکند؟

Proof of Relay چیست؟

تمامی پلتفرم‌هایی که از تکنولوژی بلاکچین برای غیر متمرکز سازی استفاده میکنند، باید مکانیزمی را پیاده سازی کنند که هر نود از طریق آن صحت عملیات انجام شده را به سایر نودها اعلام کند. در بلاکچین بیت کوین این مکانیزم با نام PoW (Proof of Work) شناخته می‌شود که هر نود با حل کردن یک مسئله ریاضی سخت که حاوی تراکنشات فعلی است و  هیچ روش میانبری برای حل آن وجود ندارد و قدرت پردازشی زیادی نیاز دارد. پس از حل مسئله ریاضی توسط یکی از گره‌ها نتیجه و روش حل آن به سایر گره‌ها ارسال می‌شود و گره‌های دیگر راه حل آن را بر اساس تراکنشات محاسبه می‌کنند و در صورتی که جواب درست باشد آن را تایید خواهند کرد بدین صورت اجماع یا consensus انجام می‌شود.

در بلاکچین NKN مکانیزم اجماع بر پایه‌ی میزان داده‌ای است که یک گره در هدایت آن نقش داشته است و هر چه یک گره در انتقال داده نقش بیشتری داشته باشد ریوارد بیشتری دریافت خواهد کرد. با توجه به اینکه نودها تنها به گره‌های همسایه خود متصل هستند و این اتصال به صورت تصادفی انجام می‌شود احتمال اینکه یک گره خود را در انتقال داده‌های تمامی شبکه دخالت بدهد بسیار کم می‌باشد.

جمع بندی

NKN تکنولوژی بسیار جالبی دارد و یکی پرچمداران نسل جدید اینترنت یعنی Web3 می‌باشد. مکانیزم اجماع منحصر به فردی دارد و با توجه به معماری آن نیاز به مرکزی جهت ارائه خدمات ندارد و داده توسط میلیون‌ها و شاید میلیاردها گره به کاربران ارائه می‌شود. این شبکه کاربردهای فراوانی دارد و با توجه به اینکه سرور مرکزی وجود ندارد تهدیدات سایبری تاثیر بسیار کمی بر ارائه خدمات به کاربران نهایی خواهد داشت.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *