لوگوی ارتباط افزار افق
بستن

آنتی ویروس اورجینال یا کرک شده، کدامیک بهتر است؟

آنتی ویروس اورجینال یا کرک شده، کدامیک بهتر است؟

فهرست مطالب

تفاوت های آنتی ویروس کرک شده و اورجینال

فرقی نمی‌کند که کاربر حرفه‌ای باشید یا یک کاربر مبتدی، مطمئنا تا بحال بارها با بدافزارهای مختلف سروکله زده‌اید و به این نتیجه رسیده‌اید که باید یک آنتی ویروس بروی سیستم خودتان نصب کنید تا از شر بدافزارها و ویروس‌های کامپیوتری راحت شوید. بر اساس آمارهای ارائه شده در نیمه اول سال 2022، 2.8 میلیون حمله بدافزاری در سرتاسر دنیا شناسایی شده است. بدین ترتیب تجهیز شبکه خانگی یا سازمان به یک آنتی ویروس، بسیار منطقی و مؤثر به نظر می‌رسد.درمیان نرم افزارهای آنتی ویروس متنوع که هرکدام ویژگی‌های خاص خودشان را دارند، شاید گروهی از کاربران ترغیب به استفاده از آنتی ویروس های کرک شده، شوند. در این مقاله به بررسی تفاوت‌های آنتی ویروس اورجینال و کرک شده خواهیم پرداخت.

آنتی ویروس کرک شده

نرم افزار کرک شده بدین معنی است که نسخه‌ای از آن با تغییراتی که در بخش های مختلف داده شده است تولید و تکثیر می‌شود. این تغییرات عمدتا در بخش لایسنس و به‌روزرسانی پایگاه داده امضا می‌باشد. تغییراتی که در ساختار آنتی ویروس داده می‌شود می تواند باعث ایجاد آسیب پذیری و حفره‌های امنیتی جدیدی در نرم افزار شود. از آنجایی که مفهوم و ماهیت آنتی ویروس، مقابله در برابر بدافزارهای رایانه‌ای می‌باشند بسیاری از کاربران به هر نرم افزاری که از این مفهوم در نام گذاری استفاده کند اعتماد می‌کنند و این باعث می‌شود؛ در دام آنتی ویروس‌هایی که در دل خورد دارای بدافزار می‌باشند، بیافتند.

محصولات آنتی ویروس شرکت‌های معتبری که کرک شده‌اند منبع بسیاری خوبی برای پنهان کردن انواع و اقسام کدهای مخرب و بدافزارها می‌باشند. آنتی ویروس‌های کرک شده امکان دریافت به‌روز رسانی از شرکت اصلی سازنده محصول را نخواهند داشت به همین دلیل آنتی ویروس‌های غیراصلی از سرورهای جعلی برای اینکار استفاده می‌کنند که فرآیند به‌روز رسانی همواره با تاخیر و تداخل همراه خواهد بود.

آنتی ویروس اورجینال

تمامی نرم افزارهایی که از وبسایت اصلی شرکت قابل دریافت هستند، اورجینال محسوب می‌شود. تعداد زیادی از شرکت‌های تولید کننده آنتی ویروس، عموما امکان دریافت لایسنس‌های رایگان را در اختیار کاربران قرار می‌دهند که پس از مدت کوتاهی غیر فعال می‌شوند. در این مدت کوتاه کلیه ویژگی‌های پایه‌ای آنتی ویروس فعال می‌باشد و به‌روزرسانی‌ها به صورت مرتب توسط آنتی ویروس دریافت می‌شود، در صورتی که کاربر از محصول رضایت داشته باشد می تواند اقدام به خرید محصول نماید.

با دریافت لایسنس معتبر محصول، علاوه بر تداوم محافظت آنتی ویروس و دریافت به‌روزرسانی‌ها، امکان دریافت خدمات پشتیبانی و ارتقای نرم افزاری وجود دارد. همچنین با توجه به ارائه ویژگی‌های EDR و MDR توسط بسیاری از شرکت‌های تولید کننده آنتی ویروس، تنها با استفاده از محصول معتبر قادر به دریافت این نوع از خدمات خواهید بود که در برابر حملات جدید و ناشناخته، بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

آنتی ویروس جعلی، پیغام های غیر واقعی نشان می دهند.

چرا نباید از آنتی ویروس کرک شده استفاده کنیم؟

رایانه شما در برابر حملات سایبری آسیب پذیر می‌شود: با توجه به تعییراتی که در ساختار آنتی ویروس برای دور زدن بررسی لایسنس و دریافت به‌روزرسانی اعمال می‌شود؛ می‌تواند منجربه بروز حفره‌های امنیتی و یا اختلال در عملکرد بخش‌های مختلف آنتی ویروس شود که باعث آسیب پذیر شدن رایانه شما در برابر حملات بدافزاری خواهد بود و اطلاعات شما را در خطر جدی قرار خواهد داد.

آنتی ویروس آنطور که شما انتظار دارید کارایی نخواهد داشت: همانطور که اشاره شد، به دلیل عدم دریافت به روزرسانی از سرور اصلی آنتی ویروس، روند دریافت به‌روزرسانی عموما با مشکل مواجه خواهد بود؛ به همین دلیل آنتی ویروس کرکی نصب شده بروی سیستم، شما در برابر جدیدترین تهدیدات بدون محافظت قرار خواهد داد.

امکان ارتقای نرم افزاری وجود نخواهد داشت: تغییرات اعمال شده بروی آنتی ویروس صرفا منحصر به نسخه خاصی از آن می‌باشد. لذا با انجام آپگرید نرم افزاری، فعالسازی آنتی ویروس از بین خواهد رفت. به همین دلیل عموما مجبور به استفاده از نسخه‌های قدیمی خواهید بود.

آلوده کردن سیستم به بدافزارهای مختلف توسط آنتی ویروس‌های جعلی: تعدادی از آنتی ویروس‌های رایگانی که در سطح اینترنت قابل دریافت می‌باشند، نه تنها هیچگونه لایه محافظتی ندارند بلکه حاوی تعداد بسیار زیادی بدافزار می‌باشند که کاربران با دست خودشان بروی سیستم نصب می کنند.

بهترین انتخاب برای آنتی ویروس چیست؟

جدا از بحث آنتی ویروس‌های کرک شده و اورحینال، موضوع مهم و قابل بررسی، ویژگی‌های متمایز کننده و منحصر به فردشان می‌باشد که بسته به نیاز انتخاب‌های متنوعی موجود دارد. آنتی ویروس های اورجینال خارجی با توجه به بازار کار جهانی و گسترده تر دائم در حال بهبود و ارتقاء محافظت در برابر بدافزارها می‌باشند.

 در این میان آنتی ویروس‌های ایرانی نیز گزینه‌های بسیار خوبی جهت بهره برداری می‌باشد. با توجه به اینکه تیم‌های توسعه و پشتیبانی آنتی ویروس‌های بومی در داخل کشور مستقر می‌باشند، فرآیند ارائه پشتیبانی به سهولت قابل انجام است و روند توسعه و رسیدگی به مشکلات بسیار سریعتر پیگیری خواهد شد. همچنین نگرانی از بابت تحریم‌ها نیز نخواهد بود؛ محصول شما تا آخرین لحظه اعتبار لایسنس قابل به روزرسانی و بهره برداری خواهد بود.

جمع بندی

با توضیحات بالا، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود که به سراغ آنتی ویروس‌های کرک شده بروید و فرقی هم نمی‌کند که توسط عرضه کننده‌های داخلی فراهم شود و یا خارجی. تهدیدی که در کمین امنیت سایبری شماست هیچ دلیل قانع کننده‌ای برای نادیده گرفته شدن، ندارد. احتمالا برای کاربران خانگی، آنتی ویروس‌های کرک شده بسیار بصرفه به نظر بیاید اما این نکته را مدنظر داشته باشید که هیچگاه نمی‌توان از عملکرد 100درصدی این آنتی ویروس‌ها مطمئن شد؛ لذا کوچک‌ترین سهل انگاری می‌تواند باعث درز اطلاعات شخصی شما شود. هوشمندانه انتخاب کنید و از اطلاعات خود در برابر تهدیدات محافظت کنید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *