لوگوی ارتباط افزار افق
بستن

نکات مهم برای افزایش امنیت سایبری

فهرست مطالب

حقیقت تاسف بار این است که حملات سایبری ممکن است بر روی دستگاه هایی که هر روز استفاده می کنید رخ دهد. بسیاری از مردم به امنیت سایبری فکر نمی‌کنند، با این فرض که بهتر است این موضوع به متخصصان واگذار شود، یا اینکه نگرانی‌های امنیتی آنلاین چیزی است که بخش‌های فناوری اطلاعات شرکت‌ها آن را مدیریت می‌کنند. ولی حقیقت این است که حملات سایبری ممکن است بر روی دستگاه‌هایی که شما هر روز استفاده می‌کنید، از جمله تلفن‌های همراه، تبلت‌ها و دستگاه‌های خانه هوشمند مانند الکسا و گوگل هوم نیز رخ دهد.

همانطور که تعداد بیشتری از این دستگاه‌ها راه خود را به زندگی ما وارد می‌کنند، مهم است که از انواع حملاتی که ممکن است رخ دهند، نحوه تأثیر آن‌ها بر شما و بهترین راه‌های محافظت از خود آگاه باشید.

امنیت سایبری چیست؟

در ساده ترین حالت، امنیت سایبری عمل محافظت از رایانه ها، سرورها، دستگاه های تلفن همراه، شبکه ها و داده ها در برابر حملات مخرب است.

امنیت سایبری

حملاتی که ممکن است باعث اختلال در امنیت سایبری شود

 • نرم افزار مخرب (همچنین به عنوان “بدافزار” شناخته می شود برای مطالعه بیشتر بر روی نحوه شناسایی و حذف بدافزارها کلیک کنید)، که به هکر اجازه می دهد به رایانه شما دسترسی پیدا کند یا به آن آسیب برساند.
 • باج افزار، همانطور که از نامش پیداست، بدافزاری است که برای اخاذی از فایل های خاص یا کل سیستم کامپیوتری شما استفاده می شود تا زمانی که باج را پرداخت کنید.
 • مهندسی اجتماعی، که در آن هکرها شما را فریب می دهند تا اطلاعات حساس مانند پسوردها، اطلاعات شخصی یا اطلاعات حساب بانکی خود را از طریق کلیک کردن روی لینکها، دانلود بدافزار یا اعتماد به یک منبع مخرب فاش کنید.
 • فیشینگ، مانند “ماهیگیری برای اطلاعات” با ارسال ایمیل های جعلی که به نظر می رسد از منابع قابل اعتماد و معتبر هستند ولی با هدف سرقت اطلاعات شخصی به امنیت شما ضربه می‌زنند.

امنیت سایبری در خانه

می‌توانید از طریق موارد زیر از خود در برابر سرقت هویت، تلاش‌های مهاجمان برای اخاذی و از دست دادن داده‌ها (مانند عکس‌های خانوادگی یا اسناد مهم) محافظت کنید:

 • از دستگاه ها و رایانه خود با به روزترین نرم افزارهای محافظت از اینترنت و آنتی ویروس محافظت کنید
 • آگاه ماندن از پتانسیل طرح های فیشینگ و اجتناب از به اشتراک گذاری غیر ضروری اطلاعات خصوصی شما
 • اطمینان حاصل کنید که سازمان‌ها و شرکت‌هایی که اطلاعات شخصی شما را ذخیره می‌کنند، ابزارهای مناسب امنیت سایبری را در اختیار دارند
حفظ امنیت سایبری

امنیت سایبری در محل کار

بسیاری از این مشکلات و نفوذها ممکن است در محل کار رخ دهد. اگرچه احتمالاً یک بخش فناوری اطلاعات دارید که تدابیر امنیتی را در نظر گرفته است، مطمئن شوید که:

 • هنگام استفاده از ایمیل مراقب باشید زیرا در اینجا حملات فیشینگ اتفاق می افتد
 • از ارسال ایمیل هایی که ممکن است با حمله فیشینگ اشتباه گرفته شوند، خودداری کنید
 • همچنین می‌توانید برای به حداقل رساندن خطای انسانی که می‌تواند به یک حمله سایبری فاجعه‌بار بالقوه کمک کند، به دنبال آموزش اولیه باشید. با بخش IT یا مدیر خود صحبت کنید تا ببینید چه چیزی ممکن است در دسترس باشد.

آینده امنیت در فضای مجازی

متأسفانه، همانطور که فناوری در زندگی ما ریشه دوانده است، تهدیدات جدیدی برای امنیت سایبری ما به دنبال خواهد داشت.

کارشناسان خطراتی را در زمینه های رو به رشد هوش مصنوعی، روباتیک و چاپ سه بعدی می بینند زیرا این به اصطلاح 4IR (انقلاب صنعتی چهارم) فناوری های فیزیکی، دیجیتال و بیولوژیکی را با هم ترکیب می کند و بیشترین داده های شخصی ما را آسیب پذیر می کند.

آینده امنیت در فضای مجازی و اینترنت

چگونه می‌توانم از تهدیدات سایبری در امان بمانم؟

خواندن اطلاعات در مورد حفظ امنیت در فضای سایبری از منابع معتبر بهترین راه برای آگاه شدن است.

انواع جدید حملات

 • “جنگ رمزنگاری” استفاده غیرقانونی از رایانه شخص دیگری برای استخراج ارز دیجیتال است. با کار در پس‌زمینه، این امر باعث تاخیر در عملکرد کامپیوتر می‌شود. “حملات اکوسیستم ارزهای دیجیتال” تراکنش ها در یک بلاک چین را خنثی می کند.
 • “براندازی نرم افزار” بهره برداری از نقص نرم افزار است.

اقدامات امنیتی جدید

 • راه حل های احراز هویت در مسیر حرکت به رایانش ابری.
 • احراز هویت دو مرحله ای برای دستگاه های تلفن همراه.
 • استانداردهای برتر و بهبود یافته تر در امنیت داده برای مصرف کنندگان.
 • برخی چیزها از دست شما خارج است، اما برای مناطقی که می‌توانید از خود و سیستم‌هایی که با آن‌ها کار می‌کنید محافظت کنید، این به شما بستگی دارد که در جریان باشید و امنیت سایبری خود را حفظ کنید.